Ekipa Kajžice je s pomočjo občinskih finančnih sredstev postavila gledališko predstavo za otroke v starosti med tri in šest let in posnela kratek film za najstnike na temo povezovalne komunikacije.
Gledališka igra OBJEM ŽIRAFE je projekt, v katerem smo združili moči: mentorica Ksenija Ponikvar iz Krice Krace, glasbenica Urška Košir iz Treh ptičic, kitarist Miha Kraker, ilustratorka Tjaša Rebolj in NVC facilitatorka Marša Jović. V predstavi igrata Marša Jovič in Ajda Kristina Vučajnk.
Osnovni namen gledališke igre je otrokom (in staršem) približati povezovalni jezik (NVC) oziroma žirafji jezik, ki temelji na sočutju do sebe in drugih. Gre za jezik, ki nam omogoča, da ugotovimo, kaj potrebujemo, kako se počutimo in kako lahko naredimo svoje življenje lepše; prav tako nam omogoča, da vse to prepoznamo tudi v drugih.
Zgodba govori o bratcu in sestrici, ki se spreta med igro. Najprej izrazita svojo jezo in frustracijo tako, da iz njiju bruhajo “grde besede”; temu rečemo razdiralni ali šakalji jezik. Žirafa pomaga tako, da nudi empatičen prostor za izraz teh čustev in ugiba, kaj pravzaprav potrebujeta otroka. Pomaga tudi poiskati rešitev, ki bo enako dobra za oba. Zgodba se zaključi s primerom spora, ki ga otroka rešita povezovalno, saj duh žirafe ostaja z njima v igri.
PREDSTAVA JE BILA IZVEDENA 31.3.2023 v gledališču KRICE KRACE:
Film govori o konfliktu na igralih in o tem, kako ga dekleta najprej “rešujejo” razdiralno, potem pa povezovalno. Empatijo nato razširijo izven tesnih prijateljskih odnosov in povezovalna komunikacija zaživi v medgeneracijskem duhu. Pri fantu, ki jih opazuje med skakanjem na trampolinu, in njegovim očetom dekleta preverijo, če potrebujeta kakšno pomoč pri njunem konfliktu. Zgodba se zaključi z nasmehi in v stiku. Do tja nam v Kajžici pomaga esenca povezovalne komunikacije.